Váza Novaza s tulipány

Čeleď: Liliaceae, rod: Tulipa. 10 zajímavostí o tulipánech, které jste nevěděli

Rozkvétající tulipány jsou každoročně symbolem jara a patří k nejoblíbenějším řezaným květinám. Mnozí je společně s růžemi považují za synonymum květiny. Na příchod jara si ještě pár dní počkáme, mezitím vám ale prozradíme deset faktů o tulipánech, které jste možná nevěděli.

1. Původ v údolích Nebeských hor

Jarní kytice tulipánů

Tulipány jsou dnes známy především díky Nizozemsku, původ ale mají v Asii. Podle historicky dostupných záznamů rostly první tulipány v údolích pohoří Ťan-šan ve střední Asii. Tomu se v čínštině přezdívá Nebeské hory, protože jeho nejvyšší vrcholky se nacházejí ve výšce přes 7 000 m.n.m.

V polovině 11. století se tulipány začaly objevovaly na trzích Konstantinopole, která byla tehdy považována za hlavní bránu mezi Evropou a Asií. V průběhu staletí se v říši při Středozemním moři tulipány rozšířily, staly se mimořádně cennou květinou a později dokonce symbolem Osmanské říše.

Zhruba v polovině 16. století se tulipány dostaly do Evropy. Některé verze příběhů dokonce říkají, že jedním z prvních míst, kde se květina objevila byl pražský Jelení příkop. Jisté ale je, že tulipány se díky obchodníkům a diplomatům dostaly do Nizozemska, kde pomohly začátkem 17. století odstartovat tzv. Nizozemský zlatý věk.

2. Od turbanu k tulipánu

Tulipán získal název na blízkém východě

I název tulipán má svůj původ na blízkém východě a údajně vznikl v polovině 16. století několikerým zkomolením. Evropští diplomaté působící na dvoře tureckého sultána napsali depeši, ve které hovořili o nesmírné oblibě jisté květiny, jejíž květ popsali jako vzhůru obrácenou pokrývku hlavy populární v tehdejší osmanské říši - turban. A od slova turban, přes tuliban vznikla zkomolenina, kterou dnes známe jako tulipán.

3. První spekulativní bublina

V té době vznikla v nizozemském Leidenu jedna z nejstarších dodnes existujících botanických zahrad a tulipány hrály v příběhu zásadní roli. Pěstování tulipánů v Leidenu odstartovalo tzv. tulipánovou horečku, která vyvrcholila v roce 1637. Tulipánová horečka je v mnoha učebnicích ekonomie popisována jako první spekulativní bublina a bývá uváděna jako ukázka toho, do jak absurdních rozměrů může dosáhnout touha po zbohatnutí. Tehdy dokonce existoval zákon, podle kterého se poškození cibulky tulipánu rovnalo trestnému činu.

S rostoucím zájmem se zvyšovala i cena. Na začátku 17. století stála jedna cibulka kolem jednoho holandského guldenu. O tři desetiletí později, v roce 1636 dosahovala cena některých odrůd dnes těžko představitelných 4 600 guldenů (cca € 58 000). Dobové horečce podlehl i slavný malíř Rembrandt van Rijn. Milovník umění viděl podobně jako řada dalších v tulipánech příležitost. Neměl ovšem štěstí, při splasknutí bubliny držel ve vlastnictví množství tulipánu, o které najednou nebyl zájem.

Nedostatek oběživa se dotkl i jeho umělecké tvorby, příchod krize znamenal Rembrandtův bankrot. Ten vyvrcholil nuceným prodejem většiny jeho děl i honosného domu. Jeden z nejslavnějších malířů historie tak zemřel v chudobě, kterou způsobila spekulace s tulipány.

4. Symbol revoluce

Dnes si jako zemi tulipánů každý vybaví již zmíněné Nizozemsko. To však není jedinou zemí, jejíž historie je úzce spjata s touto cibulovitou rostlinou. V Persii (dnešním Íránu) se květina používá jako dekorace při oslavě Nového roku a ve středověku byla častým předmětem básnických sbírek. Po krvavé Islámské revoluci v roce 1979 se motiv tulipánu dostal i na vlajku této blízkovýchodní země. Na tulipány narazí Íránci i ve svých peněženkách, mince s hodnotou 20 riálů zobrazuje jejich siluetu.

5. Z polí až na trup letadel

Letadlo Turkish Airline s tulipánem na trupu

Na území dělící Evropu s Asií si tulipány získaly takovou pozornost, že období Osmanské říše mezi lety 1718 - 1730 se dodnes přezdívá Tulipánová éra. Název byl odvozen od posedlosti osmanského dvora touto rostlinou. A svou popularitu si tulipány přenesly až do 20. století. Na většině letadel flotily jedné z největších leteckých společností - Turkish Airlines najdeme šedý motiv tulipánu. Turecká společnost dokonce mezi svou konkurencí drží jedno prvenství. Svá letadla posílá do více než 120 zemí světa.

6. Hladomor

I když cibulky tulipánů vypadají podobně jako cibule, obecně se považují za zdraví nebezpečné. Někteří dokonce tvrdí, že látky, které obsahují jsou vysoce toxické. V minulosti ovšem najdeme případy, kdy tulipány posloužily jako potravina. Na přelomu zimy let 1944 a 1945 zasáhl Nizozemsko z nedostatku zásobování a válečné situace hladomor. Velmi rozšířené tulipány se tak staly nucenou alternativou k jiným, nedostupným potravinám. Mezi lidmi údajně tehdy kolovaly recepty, s čím a jak se dá tulipán uvařit, aby byl poživatelný a výživově hodnotný. Jaký paradox, když vezmete v potaz cenu cibulky během tulipánové horečky.

7. Oranžová velmoc

Nizozemské pole tulipánů

Nebude asi žádným překvapením, že nejvýznamnějším producentem tulipánů je v současné době Nizozemsko. Věřili byste tomu, že každá druhá vypěstovaná cibulka tulipánu pochází právě z království ležící při severním moři? V roce 2018 se v Nizozemsku vyprodukovalo 52 % světové produkce tulipánů. Na druhém místě byla s 15 % Kolumbie a na třetím s 9 % Ekvádor. Tulipány se v roce 2020 pěstovaly na ploše 2 705 00 akrů, což je v přepočtu skoro 2 500 Václavských náměstí v Praze.

8. Půldruhé stovky druhů

Různě barevná poupata tulipánů

Tipnete si, kolik na světě existuje druhů tulipánů? Je jich více než 150 a odrůd tulipánů je dokonce více než 3 000. Na trhu najdeme i tmavě fialovou, až načernalou odrůdu tulipánu. Černý tulipán se do historie zapsal také jako román francouzského spisovatele Alexandra Dumase. Děj knihy z roku 1850 se (ne)překvapivě odehrává v nizozemské provincii Severní Holandsko.

Různé barvy tulipánů znamenají různé symboly. Bílé symbolizují omluvu, fialové štěstí, a žluté radost či pevný vztah. Červené vyznávají lásku nebo touhu. Nedávno se dokonce objevila odrůda s listy zbarvenými do modra. A protože byla jediná svého druhu, stala se symbolem pro jedinečnost.

9. Tulipán jako naděje

Datum 11. dubna si každoročně připomínáme jako Světový den Parkinsonovy nemoci. V roce 2005 byl tulipán vybrán jako symbol boje proti této nemoci. K tomuto spojení siluety a nemoci se váže příběh. V roce 1980 vypěstoval nizozemský zahradník trpící touto nemocí novou barevnou variantu tulipánu, později byl jeho tulipán zaregistrován jako cibulka Dr. Parkinsona.

Tulipán evokuje obraz naděje tím, že každé jaro rozkvétá s očekáváním příchodu léku, který tuto nemoc vyléčí nebo alespoň zmírní.

10. Tulipány zachráncům

Holandské tulipány

Poslední zajímavost, která je s tulipány spojována souvisí, jak jinak než s Nizozemskem. Během okupace Nizozemska za druhé světové války opustila královská rodina svou zemi a přechodně se usadila v Kanadě. Když se v květnu roku 1945 vrátili členové rodiny zpět do Evropy, jako poděkování poslali do kanadské Ottawy 100 000 tulipánů. Dali tak vzniknout festivalu, který se od té doby slaví vždy v květnu.

U místních si získal takovou oblibu, že se ho pravidelně účastní přes půl milionů lidí. Tehdejší princezna, později královna Juliana při svém odchodu z Kanady slíbila, že její země každé jaro odešle na znamení díku do Ottawy 10 000 tulipánů. A děje se tak dodnes.

Zamlovali jste si tulipány jako my?

Chtěli byste tulipány dostávat pravidelně? Podívejte se na možnosti našeho květinového předplatného.

Pokud se vám text líbil, sledujte nás na Instagramu nebo Facebooku a my vám brzy přineseme další článek.

© Novaza 2019–2022