Novaza Moon s Velikonoční květinou v jarních barvách

Velikonoční květiny: Zvolte si pestré barvy a přivítejte jaro u vás doma

Velikonoce jsou jedním z nejbarevnějších období v roce. Pro mnoho lidí představují kromě křesťanského svátku zejména oslavu jara. A jaro patří cibulovinám, proto je ideální příležitostí, jak si jejich barvy a vůně naplno užít.

Velikonoční svátky často předznamenávají příchod jara, s tím jsou spojeny i přírodní dekorace a květiny, které si lidé umisťují do svých domácností. Češi v tomto období nejčastěji nakupují hlavně květiny a cibuloviny, které symbolizují příchod jara. Pokud Velikonoce vyjdou na dřívější termín, volí Češi typicky jarní cibuloviny jako sněženky, bledule, či jarní nízké kosatce a modřence. Pokud jsou Velikonoce později, pak hyacinty, narcisy a tulipány.

Trendem posledních let jsou přírodní materiály, ať už jde o sušené rostlinné doplňky nebo přírodní zeleň. Přírodní materiály se rovněž odráží ve výběru nádob pro květinové dekorace.

Jaké barvy vybrat na Velikonoce?

Velikonoční květina tulipánů v jarní paletě barev

Velikonoční a jarní dekorace vyjadřují radostné očekávání probouzející se přírody a teplotně příznivějších slunečných dnů. Právě rozkvétající příroda a její barvy jsou jednou z hlavních inspirací aranžmá pro toto období. K hlavním barvám tohoto období patří zelená, žlutá, oranžová a červená.

Zelená

Zelená barva je symbolem jara a pučící přírody, vyjadřuje naději pramenící z probouzejícího se nového života. Je také barvou navozující klid. Zelená může být použita v kombinaci prakticky se všemi uvedenými barvami.

Žlutá

Žlutá symbolizuje slunce a sluneční svit, tolik potřebný po dlouhém zimním období.

Oranžová

Oranžová působí jako žár slunce, je nejteplejší ze všech barev. Kombinací s oranžovou dodáme každé dekoraci měkkost, teplo a oživení.

Červená

A konečně červená. Ta je velmi významnou barvou pro velikonoční období. Je barvou krve, symbolizující život a spolu s oranžovou patří do skupiny teplých barev.

Chtěli byste dostávat květiny pravidelně nejen na Velikonoce? Podívejte se na možnosti našeho květinového předplatného.

Pokud se vám text líbil, sledujte nás na Instagramu nebo Facebooku a my vám brzy přineseme další článek.

Mužská ruka držící řezané tulipány

Jak pěstovat tulipány? Kdy a kde je zasadit a jak se o ně starat

Jaro se nezadržitelně blíží a s ním se v záhonech a zahrádkách objevují také tulipány. Květiny, patřící k nejoblíbenějším na světě, kterých se ročně vypěstuje okolo pěti miliard. Tulipány si popularitu získaly i díky široké barevné paletě, symbolickému tvaru a bohaté historii. Než se půda definitivně probudí ze zimního spánku, prozradíme vám, kde tulipány dobře kvetou a jak se o ně starat. O cestě tulipánů do Evropy, jejich oblíbenosti a mimořádné hodnotě jsme psali zde.

Odrůdy tulipánů

Žena s tulipány v tašce v jarní zahradě

Na světě je přes 150 druhů tulipánů, odrůd je dokonce registrováno více než 3 000. Velký počet těchto odrůd vyšlechtili pěstitelé v Nizozemsku, kde se tulipány těší mimořádné pozornosti už od 17. století. Tulipány se dělí na dvě základní skupiny, botanické a zahradní a existují snad ve všech možných barevných variacích. Zahradní tulipány se dále dělí do mnoha dalších skupin. V záhonech se můžete setkat s jednoduchými, ranními i pozdními. Darwinovými, lilokvětými, Rembrandtovými, pivoňkovitými nebo vícekvětými. Nejmenší tulipány dorůstají výšky okolo 20 cm, ty největší pak okolo 80 cm.

Kde se tulipánům daří?

Tulipány za oknem

Pěstování tulipánů je poměrně nenáročné. Tulipány se v našem podnebném pásu vysazují mezi koncem září a začátkem listopadu. Dřívější výsadba se nedoporučuje, protože při teplejších podzimních dnech by tulipány mohly vyrašit, a pak by nemusely zimu přežít.

Pokud rostlinu zasadíte ve správné roční době, bez úhonu přežije ledové zimy a mimo občasné hnojení nepotřebuje větší péči. Při výsadbě myslete na to, aby měli tulipány dostatek slunce a výživnou, lehce kyselou půdu. Existují však i odrůdy, které mají rády i méně slunné prostředí. Cibulkám tulipánů se bude dařit i v truhlíku na balkoně.

Záhony pro tulipány v zahradě by měly být zryté do hloubky zhruba 25 cm. Cibulky sázejte do hloubky zhruba 10 až 15 cm, podobné nechte i rozestupy mezi jednotlivými rostlinami.

Jak tulipány kvetou?

Řezané kytice tulipánů

Listy tulipánu nechte po odkvetení asi 6 týdnů bez povšimnutí až úplně zežloutnou. Tulipány potřebují své listy, aby jim dodaly energii a živiny pro další kvetení, proto je dobré odstranit listy až když jsou úplně suché. Když tulipán odkvete, cibulka se sama zatáhne do větší hloubky, po zaschnutí je dobré cibulku vyndat a umístit do sucha a chladu.

Pokud cibulku tulipánu nevyjmete, mohou dál kvést ještě pár let, postupně ale ztrácí svou sílu. V případě, že rostliny sázíte stále na stejné místo, půda se po pár letech zahustí a zemina se vyčerpaná. Cibulky ocení, když je po pár letech přemístíte nebo vyhrabete zhruba 40 cm půdy a nahradíte ji půdou čerstvou. Jestliže cibulky skladujete, kontrolujte průběžné jejich stav a všechny nemocné nebo plesnivé kusy odstraňte.

Zamilovali jste si tulipány jako my?

Uvadlá kytice tulipánů

Chtěli byste tulipány dostávat pravidelně? Podívejte se na možnosti našeho květinového předplatného.

Pokud se vám text líbil, sledujte nás na Instagramu nebo Facebooku a my vám brzy přineseme další článek.

Váza Novaza s tulipány

Čeleď: Liliaceae, rod: Tulipa. 10 zajímavostí o tulipánech, které jste nevěděli

Rozkvétající tulipány jsou každoročně symbolem jara a patří k nejoblíbenějším řezaným květinám. Mnozí je společně s růžemi považují za synonymum květiny. Na příchod jara si ještě pár dní počkáme, mezitím vám ale prozradíme deset faktů o tulipánech, které jste možná nevěděli.

1. Původ v údolích Nebeských hor

Jarní kytice tulipánů

Tulipány jsou dnes známy především díky Nizozemsku, původ ale mají v Asii. Podle historicky dostupných záznamů rostly první tulipány v údolích pohoří Ťan-šan ve střední Asii. Tomu se v čínštině přezdívá Nebeské hory, protože jeho nejvyšší vrcholky se nacházejí ve výšce přes 7 000 m.n.m.

V polovině 11. století se tulipány začaly objevovaly na trzích Konstantinopole, která byla tehdy považována za hlavní bránu mezi Evropou a Asií. V průběhu staletí se v říši při Středozemním moři tulipány rozšířily, staly se mimořádně cennou květinou a později dokonce symbolem Osmanské říše.

Zhruba v polovině 16. století se tulipány dostaly do Evropy. Některé verze příběhů dokonce říkají, že jedním z prvních míst, kde se květina objevila byl pražský Jelení příkop. Jisté ale je, že tulipány se díky obchodníkům a diplomatům dostaly do Nizozemska, kde pomohly začátkem 17. století odstartovat tzv. Nizozemský zlatý věk.

2. Od turbanu k tulipánu

Tulipán získal název na blízkém východě

I název tulipán má svůj původ na blízkém východě a údajně vznikl v polovině 16. století několikerým zkomolením. Evropští diplomaté působící na dvoře tureckého sultána napsali depeši, ve které hovořili o nesmírné oblibě jisté květiny, jejíž květ popsali jako vzhůru obrácenou pokrývku hlavy populární v tehdejší osmanské říši - turban. A od slova turban, přes tuliban vznikla zkomolenina, kterou dnes známe jako tulipán.

3. První spekulativní bublina

V té době vznikla v nizozemském Leidenu jedna z nejstarších dodnes existujících botanických zahrad a tulipány hrály v příběhu zásadní roli. Pěstování tulipánů v Leidenu odstartovalo tzv. tulipánovou horečku, která vyvrcholila v roce 1637. Tulipánová horečka je v mnoha učebnicích ekonomie popisována jako první spekulativní bublina a bývá uváděna jako ukázka toho, do jak absurdních rozměrů může dosáhnout touha po zbohatnutí. Tehdy dokonce existoval zákon, podle kterého se poškození cibulky tulipánu rovnalo trestnému činu.

S rostoucím zájmem se zvyšovala i cena. Na začátku 17. století stála jedna cibulka kolem jednoho holandského guldenu. O tři desetiletí později, v roce 1636 dosahovala cena některých odrůd dnes těžko představitelných 4 600 guldenů (cca € 58 000). Dobové horečce podlehl i slavný malíř Rembrandt van Rijn. Milovník umění viděl podobně jako řada dalších v tulipánech příležitost. Neměl ovšem štěstí, při splasknutí bubliny držel ve vlastnictví množství tulipánu, o které najednou nebyl zájem.

Nedostatek oběživa se dotkl i jeho umělecké tvorby, příchod krize znamenal Rembrandtův bankrot. Ten vyvrcholil nuceným prodejem většiny jeho děl i honosného domu. Jeden z nejslavnějších malířů historie tak zemřel v chudobě, kterou způsobila spekulace s tulipány.

4. Symbol revoluce

Dnes si jako zemi tulipánů každý vybaví již zmíněné Nizozemsko. To však není jedinou zemí, jejíž historie je úzce spjata s touto cibulovitou rostlinou. V Persii (dnešním Íránu) se květina používá jako dekorace při oslavě Nového roku a ve středověku byla častým předmětem básnických sbírek. Po krvavé Islámské revoluci v roce 1979 se motiv tulipánu dostal i na vlajku této blízkovýchodní země. Na tulipány narazí Íránci i ve svých peněženkách, mince s hodnotou 20 riálů zobrazuje jejich siluetu.

5. Z polí až na trup letadel

Letadlo Turkish Airline s tulipánem na trupu

Na území dělící Evropu s Asií si tulipány získaly takovou pozornost, že období Osmanské říše mezi lety 1718 - 1730 se dodnes přezdívá Tulipánová éra. Název byl odvozen od posedlosti osmanského dvora touto rostlinou. A svou popularitu si tulipány přenesly až do 20. století. Na většině letadel flotily jedné z největších leteckých společností - Turkish Airlines najdeme šedý motiv tulipánu. Turecká společnost dokonce mezi svou konkurencí drží jedno prvenství. Svá letadla posílá do více než 120 zemí světa.

6. Hladomor

I když cibulky tulipánů vypadají podobně jako cibule, obecně se považují za zdraví nebezpečné. Někteří dokonce tvrdí, že látky, které obsahují jsou vysoce toxické. V minulosti ovšem najdeme případy, kdy tulipány posloužily jako potravina. Na přelomu zimy let 1944 a 1945 zasáhl Nizozemsko z nedostatku zásobování a válečné situace hladomor. Velmi rozšířené tulipány se tak staly nucenou alternativou k jiným, nedostupným potravinám. Mezi lidmi údajně tehdy kolovaly recepty, s čím a jak se dá tulipán uvařit, aby byl poživatelný a výživově hodnotný. Jaký paradox, když vezmete v potaz cenu cibulky během tulipánové horečky.

7. Oranžová velmoc

Nizozemské pole tulipánů

Nebude asi žádným překvapením, že nejvýznamnějším producentem tulipánů je v současné době Nizozemsko. Věřili byste tomu, že každá druhá vypěstovaná cibulka tulipánu pochází právě z království ležící při severním moři? V roce 2018 se v Nizozemsku vyprodukovalo 52 % světové produkce tulipánů. Na druhém místě byla s 15 % Kolumbie a na třetím s 9 % Ekvádor. Tulipány se v roce 2020 pěstovaly na ploše 2 705 00 akrů, což je v přepočtu skoro 2 500 Václavských náměstí v Praze.

8. Půldruhé stovky druhů

Různě barevná poupata tulipánů

Tipnete si, kolik na světě existuje druhů tulipánů? Je jich více než 150 a odrůd tulipánů je dokonce více než 3 000. Na trhu najdeme i tmavě fialovou, až načernalou odrůdu tulipánu. Černý tulipán se do historie zapsal také jako román francouzského spisovatele Alexandra Dumase. Děj knihy z roku 1850 se (ne)překvapivě odehrává v nizozemské provincii Severní Holandsko.

Různé barvy tulipánů znamenají různé symboly. Bílé symbolizují omluvu, fialové štěstí, a žluté radost či pevný vztah. Červené vyznávají lásku nebo touhu. Nedávno se dokonce objevila odrůda s listy zbarvenými do modra. A protože byla jediná svého druhu, stala se symbolem pro jedinečnost.

9. Tulipán jako naděje

Datum 11. dubna si každoročně připomínáme jako Světový den Parkinsonovy nemoci. V roce 2005 byl tulipán vybrán jako symbol boje proti této nemoci. K tomuto spojení siluety a nemoci se váže příběh. V roce 1980 vypěstoval nizozemský zahradník trpící touto nemocí novou barevnou variantu tulipánu, později byl jeho tulipán zaregistrován jako cibulka Dr. Parkinsona.

Tulipán evokuje obraz naděje tím, že každé jaro rozkvétá s očekáváním příchodu léku, který tuto nemoc vyléčí nebo alespoň zmírní.

10. Tulipány zachráncům

Holandské tulipány

Poslední zajímavost, která je s tulipány spojována souvisí, jak jinak než s Nizozemskem. Během okupace Nizozemska za druhé světové války opustila královská rodina svou zemi a přechodně se usadila v Kanadě. Když se v květnu roku 1945 vrátili členové rodiny zpět do Evropy, jako poděkování poslali do kanadské Ottawy 100 000 tulipánů. Dali tak vzniknout festivalu, který se od té doby slaví vždy v květnu.

U místních si získal takovou oblibu, že se ho pravidelně účastní přes půl milionů lidí. Tehdejší princezna, později královna Juliana při svém odchodu z Kanady slíbila, že její země každé jaro odešle na znamení díku do Ottawy 10 000 tulipánů. A děje se tak dodnes.

Zamlovali jste si tulipány jako my?

Chtěli byste tulipány dostávat pravidelně? Podívejte se na možnosti našeho květinového předplatného.

Pokud se vám text líbil, sledujte nás na Instagramu nebo Facebooku a my vám brzy přineseme další článek.

Váza Novaza s květinou jako Valentýnský dárek

Pět tipů na valentýnské dárky pro ženy

Valentýn, svátek zamilovaných se blíží. Pokud stále váháte, jakým překvapením uděláte vaší partnerce na Valentýna radost, Novaza nabízí ideální řešení, betonové vázy a květinové předplatné. První květinu navíc získáte ke každé váze zdarma jako dárek. No řekněte, existuje více romantický dárek?

Svátek zamilovaných slaví 75 procent Čechů a pokud nejste mezi čtvrtinou populace, která tento den vypouští z hlavy, jistě si každoročně lámete hlavu nad tím, čím 14. února překvapíte svého partnera. Říká se, že květina a bonboniéra jsou valentýnské klasiky, které fungují, ale neoslní. To však povětšinou tvrdí ti, kteří si pod valentýnskou květinou představí puget karafiátů. Překvapte svého partnera originální designovou vázou nebo exkluzivními květinami vázaných podle posledních trendů.

1. Měsíční váza s příběhem

Valentýnské rande s vázou Novaza Moon v pozadí

Váza Novaza Moon je ideálním valentýnským dárkem. Váza byla navržena, aby symbolizovala vztah s člověkem, kterému ji darujete. K váze navíc obdržíte první květinu jako dárek zdarma. Umíte si představit něco více valentýnského?

Design vázy Moon v sobě kombinuje intuitivní umělecké postupy s technologickými možnostmi betonu. Vázu definuje specifický tvar vnitřku vázy, která připomíná měsíční krajinu. V případě, že máte menší byt nebo preferujete decentnější květiny, Moon je pro vás ta správná valentýnská volba.

Vázu Novaza Moon s květinou na Valentýna ZDARMA objednávejte jednoduše
v našem průvodci

2. Řezané valentýnské květiny

Valentýnská kytice z Květinářství Papavera

Květiny na ženy fungují, obzvláště na Valentýna. Znáte hezčí pocit, než je pohled na tvář ženy, které jste právě darovali květinu? Zimní čas sice živým květinám úplně nepřeje, najdou se ale i zajímavé alternativy. Jednou z nich jsou sezónní kytice z nabídky květinářství Kytky od potoka. Zajímavou možností jsou originální květinové pugéty od květinářství Papavera.

3. Sklo-betonová váza s valentýnským příběhem

Váza Novaza 77 s jednoduchou valentýnskou květinou slunečnic

Pokud chcete své milé připravit opravdu velké překvapení, váza Novaza 77 je to nejlepší možné řešení. Tato váza bude skvělým valentýnským dárkem a dekorací pro váš interiér. Design vázy kombinující elegantní skleněný válec a hmotné betonové tělo poskytne obdarované ženě pocit radosti v každé chvíli. Váza je natolik atraktivní, že zůstává v pokojích i poté, co květiny odkvetou. Váza Novaza 77 si svou velkorysostí řekne o pozornost každý den.

Majestátní vázu Novaza 77 s květinou na Valentýna ZDARMA vyberete a objednáte v našem průvodci

4. Květinové předplatné pro zapomnětlivé

Květina růží jako součást předplatného květin a dárek na Valentýna

Zapomínáte často na důležité narozeniny vašich nejbližších – dvacetiny, třicetiny, čtyřicátiny nebo na důležitá výročí a svátky? Předplatné květin od konceptu Novaza tohle všechno vyřeší za vás. Dopředu zvolíte, kdy mají být květiny doručené a vše můžete pustit z hlavy. A určitě se dočkáte děkovné zprávy od překvapené obdarované ženy. Předplatné květin si jednoduše nastavíte podle vlastních představ v našem průvodci.

5. Dárek od českého řemeslníka

Obálka katalogu Darujeme české Vánoce

Pokud vás nezaujal žádný z předchozích tipů, máme pro vás ještě jednu možnost. Projekt Darujeme české vánoce vznikl na podzim minulého roku s cílem podpořit drobné české tvůrce v době, kdy byla většina obchodů zavřená. Katalog produktů je skutečně ohromný, najdete v něm dárky od kosmetiky, přes šperky až po oblečení a textilní doplňky.

Podívat se můžete zde.

Tohle byl náš výběr. Pokud se rozhodnete pro vázy Novaza, můžete si být jistí, že vám doma navodí tu správnou romantickou náladu. Budete mít chuť rozbalit tabulku čokolády a políbit svého partnera. Vázy Novaza k vám domu doručí nejen květinu, ale i pocit radosti. S Novazou můžete stárnout vedle těch, které milujete.

Sklo-betonová designová váza s Vánočními motivy

Pět vánočních dárků pro nejdražší ženy

Stále si nevíte rady, jaký dárek pro ženu k Vánocům letos pořídit? Dále hledat nemusíte. Dárek pro ženu je vždy ožehavé téma. Máme pro vás vánoční tipy, které váš problém snadno a hravě vyřeší. Pokud už vás otravuje bezcílné toulání po obchodních centrech nebo hodinové brouzdání po e-shopech, pak věřte, že s námi vyberete dárek pro manželku, partnerku, maminku, sestru i babičku.

Nezapálené svíčky na adventním věnci ubývají a vy stále nemáte vánoční dárek pro ženu, která je blízká vašemu srdci? Pak jste tady správně. Máme pro vás pět tipů na ideální vánoční dárek. Nevíte, jaké je její přání? Nevadí. Nejlepší inspirace na dárek pro ženy najdete v našem článku.

1. Sklo-betonová designová váza s romantickým příběhem

Sklo-betonová designová váza s romantickým příběhem

Vázy známých designérů nebo úspěšných značek stojí i několik desítek tisíc korun. Existují ale alternativy, které se jim kvalitou vyrovnají a nevysají vaši peněženku. Jednou z možností je Novaza, sklo-betonová váza, která bude skvělým vánočním dárkem a dekorací. Design vázy kombinující elegantní skleněný válec a hmotné betonové tělo poskytne obdarované ženě pocit radosti v každé chvíli. Novaza je působivá i bez květin. Navržená i vyrobená v České republice, jako řešení problému, které denně trápí statisíce mužů. Vzpomenout si včas na významná data, například narozeniny nebo výročí, je v dnešní uspěchané době skoro nemožné. Přesně toto se stalo designerovi Tomáši Paclíkovi, který jednou zapomněl na svátek přítelkyně. Díky tomu navrhnul vázu Novaza, která se stala symbolem jejich vztahu. Novaza je natolik atraktivní, že zůstává v interiéru i bez květin. Do skříně jako běžnou vázu ji nikdo neuklidí. V podstatě si každý den v interiéru „řekne“ o pozornost a člověk se zamyslí, zda není správná chvíle koupit do ní květinu. Pokud jste někdy zapomněli na významné datum, s vázou Novaza se to nebude opakovat. Vázu koupíte zde

2. Řezané květiny od profesionálů

Zimní kytice

Květiny nejsou nejoriginálnějším dárkem, ale zaručeně fungují. Znáte hezčí pocit, než je pohled na tvář ženy, které jste právě darovali květinu? Vánoční čas sice živým květinám úplně nepřeje, najdou se ale i zajímavé alternativy. Jednou z nich jsou sezonní kytice z nabídky květinářství Kytky od potoka. Zajímavou možností jsou originální květinové pugéty od květinářství Papavera, které dělají svět barevnější a voňavější. Podívat se na ně můžete tady.

3. Broušená křišťálová váza z tradiční dílny

Ručně broušená křišťálová váza z kolekce Metamorphosis

Přemýšlíte o luxusnější podobě vánočního daru, ale i tak chcete zůstat u českého výrobce? Jedním z nejlepších rozhodnutí bude broušená skleněná váza od značky Rückl. České sklářství je zárukou tradice a kvality a rodinná sklárna Rückl je toho důkazem. Jejich broušený křišťál vypráví příběh dávného sklářského rodu, který u nás nemá obdoby. Bohatou nabídku váz, sklenic, vánočních ozdob a dalších doplňků nalezte zde.

4. Dva v jednom. Designová váza s předplatným květin

Designová váza s předplatným květin

Ženy milují květiny. A květina bez vázy? To nejde dohromady. Funkci většiny váz naplníte, když v nich probudíte život. A jak? No přeci květinou. Novaza je skleněná váza s betonovou duší, jejíž koncept naplníte, když v ní probudíte život pravidelným doručením květin. Zapomínáte často na důležité narozeniny vašich nejbližších– dvacetiny, třicetiny, čtyřicetiny nebo na důležitá výročí a svátky? Předplatné květin od Novazy tohle všechno vyřeší za vás. Dopředu určíte, kdy mají být květiny doručené a vše můžete pustit z hlavy. A určitě se dočkáte děkovné zprávy od překvapené obdarované ženy. Objednávat můžete tady. Pro milovníky květin a designu je váza s předplatným květin nejlepším dárkem.

5. Workshop adventních věnců

Poslední tip se sice pojí s Vánocemi, ale vhodnější chvíli pro jeho darování je období, které adventu předchází. Přemýšleli jste někdy nad výrobou vlastní vánoční dekorace, jež bude vypadat přesně jako od profesionálů? Workshop tvorby adventních věnců se může stát dobrou volbou pro váš dar. Adventní věnec je zároveň skvělou vánoční dekorací nejen bytového interiéru. Workshop může být vhodný také pro muže, kteří chtějí utužit svůj vztah a partnerku překvapit vlastnoručně vyrobenou vánoční dekorací. Tipy na zajímavé workshopy najdete pod odkazem tady nebo tady.

Titulní obrázek projektu Darujeme české Vánoce

Zasněžené nebo na blátě? S dárky z projektu #Darujeme české Vánoce budou letošní Vánoce smysluplnější

Novaza se letos na podzim stala součástí projektu dvou kamarádek Hany Šormové a Jany Kuntošové, který se jmenuje #Darujeme České Vánoce. Projekt propaguje šikovné české tvůrce v hustém pralese dnešního on-line světa. Kdy jindy začít než v době předvánoční? Pro mnohé tvůrce měla být právě tato část roku prodejně nejsilnější, ale člověk míní a pandemie mění. O to víc pomoci čeští tvůrci potřebují.

Autorky projektu #DarujemeCeskeVanoce nechtěly v současné složité situaci pouze přihlížet, jak jejich tvůrčí kolegové zavírají své dílny a výrobny. Rozhodly se vzít kormidlo pevně do vlastních rukou a aktivně směřovat vlastní osudy mimo mělčiny a záludné útesy dnešní rozbouřené doby. Na palubu ochotně přibraly další tvůrce a nabídly jim společnou plavbu. Plavba na rozbouřeném moři nabrala obdivuhodnou rychlost.

Projekt si autorky se svým týmem vzaly za svůj a důkazem je i Vánoční hymna, kterou si můžete poslechnout v tomto videu.

Raketový start z nuly na desetitisíce

Pokud jste projekt #DarujemeCeskeVanoce ještě nezaznamenali, měli byste si podrobněji prohlédnout svoji facebookovou zeď. Tento hashtag nyní vládne všem. Samozřejmě myšleno v nadsázce. I když komunita kolem #DarujemeCeskeVanoce nyní roste rychlostí světla.

Jiní by k dosažení takových čísel sledujících na sociálních sítích usilovně pracovali léta, #DarujemeCeskeVanoce a jejich autorky to zvládly za jeden podzim. Evidentně trefily hřebíček přímo na hlavičku a zájemců jak z řad prodávajících, tak nákupů chtivých je požehnaně. Konkrétně Facebook skupina
#DarujemeCeskeVanoce měla koncem listopadu 37 000 členů, Instagramový účet kolem 2 500 sledujících a příspěvky s #DarujemeCeskeVanoce se vyšplahaly skoro na číslo 7 000. Odvaha a energie autorek a jejich týmu se jistě vrací zpátky.

Česká spořitelna českým tvůrcům

Letošní vánoční akce České spořitelny s názvem Česká nadílka

Úspěšný projekt, který se nyní těší pozornosti ze všech stran, se dostal do hledáčku také České spořitelny. Jako prototyp iniciativy, která vzniká zespoda, bojuje o každý paprsek světla pozornosti. Ale Česká spořitelna na ni posvítila přímo obřím reflektorem.

Česká spořitelna se na své webové stránce Česká nadílka obrací na návštěvníky s výzvou, aby nakupovali dárky u českých výrobců. Záleží jim na tom, aby se lidem v Česku dařilo. Na webu zveřejnili vánoční inspirace pod #DarujemeCeskeVanoce.

Měkkouši a také tvrďouši

Šíře výrobků zapojených v projektu #DarujemeCeskeVanoce se zdá být až bezbřehá. A věrně odráží různorodost českých kreativců. Projekt #DarujemeCeskeVanoce prezentuje výrobky českých tvůrců v kategoriích. Od hraček, přes šperky až po domácí doplňky. Od měkkoušů, což jsou dárky zabalené bez krabice, často oblečení a móda až po “tvrdé” dárky v krabicích, které často dělají větší radost, zejména těm mladším.

Medailonek o našich designových vázách Novaza 77 a MOON si můžete prohlédnout zde a podrobnější článek si můžete přečíst zde.

Všechny kategorie si můžete v klidu projít na stránkách projektu v Katalogu tvůrců, nebo v oddělených facebookových vláknech:
JEDLÉ DÁRKY - https://bit.ly/2FTVmCF
HRAČKY PRO DĚTI - https://bit.ly/2J16Wx5
TEXTILNÍ VÝROBKY - https://bit.ly/37HI7Am
KNIHY OD ČESKÝCH AUTORŮ - https://bit.ly/31DGgc9
ŠPERKY - https://bit.ly/3mg7JbN
KOŽENÉ VÝROBKY - https://bit.ly/3dSn6UK
PAPÍRENSKÉ POTŘEBY - https://bit.ly/3jsvRpT
BYTOVÉ DEKORACE - https://bit.ly/35DIkSA
NEJENOM PŘÍRODNÍ KOSMETIKA - https://bit.ly/3oszlwc
DOMÁCÍ MAZLÍČCI - https://bit.ly/3mnXcLN
SKLO, KERAMIKA, PORCELÁN, SMALT, SÁDRA - https://bit.ly/3kzjQjD
DIY - https://bit.ly/3ozUzZ9
DEKORACE A ŠPERKY - https://bit.ly/2GfgTpK
KOVANÉ PRODUKTY - https://bit.ly/3kIUYpV
DÁRKY, KTERÉ POMÁHAJÍ DALŠÍM - https://bit.ly/3jR0vt0
POHYBOVÉ AKTIVITY - https://bit.ly/2IcBJqv
EKO DÁRKY - https://bit.ly/38Q90CN
A samozřejmě budeme rádi, když vás některý z prezentovaných projektů zahřeje u srdce a pořídíte k letošním Vánocům alespoň jeden dárek od tuzemských tvůrců.

Kde všude se o projektu píše a mluví?

Další článek o #DarujemeCeskeVanoce si můžete přečíst na Forbes.cz. Rozhovor s Hanou Šormovou najdete na brainstorm.czech-us.cz. Na Pinterest účet se můžete podívat tady.

© Novaza 2019–2022