Mužská ruka držící řezané tulipány

Jak pěstovat tulipány? Kdy a kde je zasadit a jak se o ně starat

Jaro se nezadržitelně blíží a s ním se v záhonech a zahrádkách objevují také tulipány. Květiny, patřící k nejoblíbenějším na světě, kterých se ročně vypěstuje okolo pěti miliard. Tulipány si popularitu získaly i díky široké barevné paletě, symbolickému tvaru a bohaté historii. Než se půda definitivně probudí ze zimního spánku, prozradíme vám, kde tulipány dobře kvetou a jak se o ně starat. O cestě tulipánů do Evropy, jejich oblíbenosti a mimořádné hodnotě jsme psali zde.

Odrůdy tulipánů

Žena s tulipány v tašce v jarní zahradě

Na světě je přes 150 druhů tulipánů, odrůd je dokonce registrováno více než 3 000. Velký počet těchto odrůd vyšlechtili pěstitelé v Nizozemsku, kde se tulipány těší mimořádné pozornosti už od 17. století. Tulipány se dělí na dvě základní skupiny, botanické a zahradní a existují snad ve všech možných barevných variacích. Zahradní tulipány se dále dělí do mnoha dalších skupin. V záhonech se můžete setkat s jednoduchými, ranními i pozdními. Darwinovými, lilokvětými, Rembrandtovými, pivoňkovitými nebo vícekvětými. Nejmenší tulipány dorůstají výšky okolo 20 cm, ty největší pak okolo 80 cm.

Kde se tulipánům daří?

Tulipány za oknem

Pěstování tulipánů je poměrně nenáročné. Tulipány se v našem podnebném pásu vysazují mezi koncem září a začátkem listopadu. Dřívější výsadba se nedoporučuje, protože při teplejších podzimních dnech by tulipány mohly vyrašit, a pak by nemusely zimu přežít.

Pokud rostlinu zasadíte ve správné roční době, bez úhonu přežije ledové zimy a mimo občasné hnojení nepotřebuje větší péči. Při výsadbě myslete na to, aby měli tulipány dostatek slunce a výživnou, lehce kyselou půdu. Existují však i odrůdy, které mají rády i méně slunné prostředí. Cibulkám tulipánů se bude dařit i v truhlíku na balkoně.

Záhony pro tulipány v zahradě by měly být zryté do hloubky zhruba 25 cm. Cibulky sázejte do hloubky zhruba 10 až 15 cm, podobné nechte i rozestupy mezi jednotlivými rostlinami.

Jak tulipány kvetou?

Řezané kytice tulipánů

Listy tulipánu nechte po odkvetení asi 6 týdnů bez povšimnutí až úplně zežloutnou. Tulipány potřebují své listy, aby jim dodaly energii a živiny pro další kvetení, proto je dobré odstranit listy až když jsou úplně suché. Když tulipán odkvete, cibulka se sama zatáhne do větší hloubky, po zaschnutí je dobré cibulku vyndat a umístit do sucha a chladu.

Pokud cibulku tulipánu nevyjmete, mohou dál kvést ještě pár let, postupně ale ztrácí svou sílu. V případě, že rostliny sázíte stále na stejné místo, půda se po pár letech zahustí a zemina se vyčerpaná. Cibulky ocení, když je po pár letech přemístíte nebo vyhrabete zhruba 40 cm půdy a nahradíte ji půdou čerstvou. Jestliže cibulky skladujete, kontrolujte průběžné jejich stav a všechny nemocné nebo plesnivé kusy odstraňte.

Zamilovali jste si tulipány jako my?

Uvadlá kytice tulipánů

Chtěli byste tulipány dostávat pravidelně? Podívejte se na možnosti našeho květinového předplatného.

Pokud se vám text líbil, sledujte nás na Instagramu nebo Facebooku a my vám brzy přineseme další článek.

© Novaza 2019–2022